Töölepingu seaduse muudatused 2024

14 september, 2024

Olulised muudatused töölepingu seaduses 2024. aastal: Mida pead teadma?

Alates 2024. aastast on jõustunud mitmed olulised töölepingu seaduse muudatused 2024, mis mõjutavad oluliselt töötajaid ja tööandjaid. Muutused puudutavad tööaega, miinimumpalka, vanemapuhkuse õigusi ja mitmeid teisi valdkondi, mis on tööturul tähtsad. Alljärgnevalt on toodud peamised uuendused, millest iga töölepingu osapool peaks teadma.

Muutuvtunni kokkulepete kaotamine:
Alates juunist 2024 ei ole jaekaubanduses enam võimalik sõlmida muutuvtunni kokkuleppeid. Need kokkulepped, mis võimaldasid töötajatel teha lisatööd kuni kaheksa tundi nädalas, osutusid liiga bürokraatlikuks. Kuigi varasem süsteem pakkus paindlikkust, jäi see väheste tööandjate kasutusse. Nüüd arutatakse, kuidas muuta tööaja regulatsioone paindlikumaks, et paremini sobitada tööandjate ja töötajate huve.

Miinimumpalga tõus:
Miinimumpalk tõusis 2024. aastal 820 euroni, mis on 95 eurot rohkem kui eelmisel aastal. Vastavalt kokkuleppele tõuseb miinimumpalk järk-järgult ja peaks 2027. aastaks moodustama 50% Eesti keskmisest palgast. See muudatus on oluline samm töötajate sissetulekute tõstmiseks ja elatustaseme parandamiseks.

Töö- ja puhkeaja nõuete muutused:
Töö- ja puhkeaja nõuded muutusid oluliselt vastavalt uuele Euroopa Kohtu otsusele. Töötajatele tuleb nüüd tagada igapäevane 11-tunnine puhkeaeg, mis ei kuulu enam iganädalase puhkeaja sisse. Lisaks peab töötaja saama igal nädalal kas 36 või 48 tundi iganädalast puhkust. Need töölepingu seaduse muudatused 2024 on suunatud töötajate tervise kaitsmisele ja ületöötamise ennetamisele.

Vanemapuhkuste võrdsustamine:
Nüüd kehtivad vanemapuhkuse õigused võrdselt kõigile vanematele, olenemata soost või pere koosseisust. Näiteks saavad samasoolised vanemad kasutada isapuhkust, kui teine vanem on emapuhkusel. See muudatus tagab õiglasema kohtlemise kõigile peredele.

Proovitöö teenuse lõppemine:
Alates 2024. aastast lõpetas Töötukassa proovitöö teenuse pakkumise, mis varem võimaldas tööotsijatel proovida töötamist enne lepingu sõlmimist. See muudatus tähendab, et tööotsijad ei saa enam kasutada seda teenust sobivuse hindamiseks.

Need töölepingu seaduse muudatused 2024 rõhutavad, kui tähtis on oma töölepingut hoolikalt üle vaadata.

Kasuta Contractok.ee teenust, et olla kindel, et sinu tööleping vastab kõikidele kehtivatele nõuetele!

VIIMASED POSTITUSED

Jäta kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Kategooriad