Hiljutine kohtupraktika on toonud selguse olukordadesse, kus töölepingu sõlmimise protsess ei ole täielikult järgitud. Riigikohtu otsus nr 3-2-1-45-22 rõhutab, et tööleping loetakse sõlmituks ka juhul, kui:
Samuti kinnitas Riigikohus, et töölepingu võib lugeda sõlmituks ka siis, kui kokkulepe ei ole kirjalikult fikseeritud. Kuigi seadus nõuab töölepingu sõlmimist kirjalikult, ei tähenda vormistamata jätmine, et leping ei kehti.
Kirjaliku lepingu tähtsus
Kuigi töölepingu sõlmimine kirjalikult on oluline, rõhutab kohtupraktika, et tegelik töösuhe ja kokkulepped on määravad. Kui töötaja asub tööülesandeid täitma ning tööandja seda aktsepteerib, loetakse töösuhe sõlmituks ka ilma kirjaliku dokumendita. Kirjaliku lepingu puudumine võib siiski tekitada vaidlusi töötasu, töötingimuste ja muude kokkulepete osas.
Soovitused tööandjatele ja töötajatele
Tööandjatele:
Töötajatele:
Kokkuvõte
Kohtupraktika näitab, et töösuhte olemasolu ei sõltu üksnes kirjalikust lepingust, vaid poolte tegelikust käitumisest ja kokkulepetest. Tööandjad ja töötajad peaksid olema teadlikud, et kirjalik leping on oluline vahend vältimaks vaidlusi ning tagamaks selgus töösuhte tingimustes.